Wniosek o sprzedaż nieruchomości komunalnej Gminy Trzebnica
Wersja strony w formacie XMLKategoria sprawy | nieruchomości |
---|---|
Komórka odpowiedzialna | Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami |
Miejsce załatwienia sprawy:
Urząd Miejski w Trzebnicy
Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami,
piętro I, pok. 53
Pl. M. J. Piłsudskiego 1
55-100 Trzebnica
Przyjmowanie wniosków – Biuro Obsługi Klienta, parter.
Forma składania wniosków – osobiście w BOK tutejszego Urzędu, za pomocą przesyłki pocztowej, za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ePuap.
Kto może wystąpić z wnioskiem/zainicjować sprawę:
Osoby zainteresowane nabyciem nieruchomości.
W przypadku wnoszenia o nabycie części nieruchomości – do wniosku należy dołączyć aktualną mapę ewidencyjną z zaznaczonym gruntem, którego dotyczy wniosek.
Lista organizowanych przetargów:
- https://bip.trzebnica.pl/przetargi-nieruchomosci/36
- https://trzebnica.pl/4968/36/na-sprzedaz.html
- tablica ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Trzebnicy oraz prasa.
- wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży:
- https://bip.trzebnica.pl/artykuly/41/wykazy-nieruchomosci
- https://trzebnica.pl/5988/1085/wykaz-nieruchomosci.html
Godziny przyjmowania klientów:
Godziny pracy Urzędu Miejskiego w Trzebnicy.
Wymagane dokumenty:
Tryb przetargu – zgodnie z ogłoszeniem o przetargu.
Sprzedaż bezprzetargowa – zgodnie z protokołem rokowań
Opłata:
Nie podlega opłacie skarbowej. Cena nieruchomości- informacja w wykazie nieruchomości przeznaczonych do zbycia oraz w ogłoszeniu o przetargu / protokole rokowań.
Termin i sposób załatwienia sprawy:
Termin sprzedaży nieruchomości uzależniony jest od stopnia złożoności sprawy i może wynosić od 6 do 12 miesięcy.
Na termin załatwienia sprawy mogą mieć wpływ m. in. konieczność uregulowania stanu prawnego nieruchomości, konieczność ustalenia warunków zabudowy dla danego terenu, dokonania podziału nieruchomości, wyceny nieruchomości.
Sprzedaż w trybie przetargu: Organizator przetargu zawiadamia nabywcę nieruchomości wyłonionego w przetargu o miejscu i terminie zawarcia umowy notarialnej, najpóźniej w ciągu 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Wyznaczony termin nie może być krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia.
Sprzedaż bezprzetargowa: Strona informowana jest pisemnie o statucie sprawy. Termin aktu notarialnego jest ustalany przez Strony w protokole rokowań.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami;
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości.
Tryb odwoławczy:
Tryb przetargu - uczestnik przetargu może, w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyniku przetargu ustnego lub doręczenia zawiadomienia o wyniku przetargu pisemnego, zaskarżyć czynności związane z przeprowadzeniem przetargu do organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli przetarg dotyczy nieruchomości stanowiących własność tej jednostki
Tryb bezprzetargowy – nie przysługuje.
Uwagi, informacje dodatkowe:
- Sprzedaż nieruchomości wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego
- Warunki zbycia nieruchomości w drodze przetargu obwieszcza się w ogłoszeniu o przetargu. Warunki zbycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej ustala się w rokowaniach przeprowadzanych z nabywcą;
- Wadium - warunkiem uczestnictwa w przetargu jest wpłata wadium – wysokość i termin wpłaty podany w ogłoszeniu. Wadium zwraca się niezwłocznie po odwołaniu albo zamknięciu przetargu, jednak nie później niż przed upływem 3 dni od dnia, odpowiednio: odwołania przetargu, zamknięcia przetargu, unieważnienia przetargu, zakończenia przetargu wynikiem negatywnym. W tym samym terminie zwraca się wadium uczestnikom, którzy nie wygrali przetargu. Wadium wniesione w pieniądzu przez uczestnika przetargu, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości;
- Wydanie nieruchomości następuje po zawarciu umowy notarialnej.